ENERGIA DLA FIRM

Jeżeli prowadzisz biznes musisz to wiedzieć!
Oto kilka faktów, dotyczących energii elektrycznej, które każdy powinien znać!
Przeczytaj a dowiesz się, jak można obniżyć koszty energii w swojej firmie!

Odbiorcy indywidualni kupują znacznie taniej energię niż firmy?
Dokładnie tak jest. Dlaczego? Odbiorcy indywidualni płacą za zakup energii elektrycznej i jej przesył wg taryf regulowanych ustalanych raz w roku przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Polityka obecnego rządu doprowadziła do sytuacji, gdzie koszt zakupu energii przez odbiorcę indywidualnego wraz z przesyłem i podatkiem VAT jest sztucznie zaniżony i jest znacznie poniżej hurtowej ceny energii. Można powiedzieć, że zakłady energetyczne od wielu lat dopłacają do energii sprzedawanej tym Klientom i każdego roku dopłacają coraz więcej gdyż taryfy regulowane rosną wolniej niż faktyczna cena wytworzenia energii.
A jak jest w przypadku tych samej energii ale sprzedawanej firmom? Tu obowiązują stawki rynkowe, tzn takie na jakie sprzedawca energii umówił się z przedsiębiorcą. Dlatego też zdecydowana większość firm (te które nie miały w umowach stałej ceny prądu np, na 2 lub 3 lata) odczuły w ubiegłym i bieżącym roku znaczące podwyżki. rzeczywisty koszt hurtowej ceny energii wzrósł w ostatnich dwóch latach o ponad 200% a to nie koniec podwyżek. Ceny energii nadal rosną i nic nie wskazuje aby trend ten został zatrzymany a większość sprzedawców energii zapowiada kolejne podwyżki.
Ważnym faktem jest to, że skoro sprzedawcy energii dopłacają do taryf klientów indywidualnych to niejako muszą sobie to "odbić na odbiorcom biznesowym. Podobny mechanizm działa to w przypadku rynku gazu.

Właściwie kto ustala ceny energii w Polsce?
Energia elektryczna jest takim samym towarem jak każdy inny. Ceny energii wynikają z kosztów jej wytworzenia, przesyłu ale także podlegają zasadom popytu i podaży. W Polsce cały czas mamy większe zapotrzebowanie na energię niż jesteśmy w stanie jej wytworzyć, więc musimy kupować ją od naszych sąsiadów. Energia wytwarzana w Polsce nadal w ponad 75% powstaje przy wykorzystaniu drogich, nieefektywnych i zatruwających środowisko technologii - głównie w starych elektrowniach węglowych. Ceny węgla rosną, rosą ceny praw do emisji CO2, rosną koszty pracownicze i to przekłada się na ceny energii. Potrzeba wielu dziesięcioleci dynamicznych zmian oraz setek miliardów zł nakładów aby przeprowadzić transformację energetyczną w Polsce i przestawić się na znacznie bardziej efektywne i zeroemisyjne źródła wytwórcze. Energia jak wiele innych produktów (jak np. ropa, gaz czy chociażby waluty) podlega wycenie giełdowej. W Polsce ceny energii ustalane są na Towarowej Giełdzie Energii, skupiającej wytwórców ze spółkami obrotu energią, które z kolei po dorzuceniu swojej marży i kosztów działalności sprzedają tę energię odbiorcom indywidualnym i firmom. Ceny energii zmieniają się nie tyle każdego dnia co każdej godziny i są to zmiany dynamiczne. Coraz częściej cena 1 MWh przekracza 1 000 zł a nawet zdarza się, że przebija 2 500 zł, szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych. A trzeba pamiętać, że są to ceny hurtowe.

Czy można realnie wpłynąć na wysokość rachunku za energię w firmie?
Oczywiście, że tak!. Z doświadczenia wiemy, że większość przedsiębiorców nie analizuje rachunków za energię co najczęściej jest spowodowane brakiem czasu w natłoku zajęć, czasami niechęcią do analizy tabelek. Godzą się więc z faktem dokonanym czyli z płaceniem za energię tak jak rozlicza to zakład energetyczny, nie do końca wierząc że mogą mieć realny wpływ na kwoty na rachunku. Nikt nie oczekuje od przedsiębiorcy, ze będzie znał prawo energetyczne, taryfy i zasady rozliczania zakupu i przesyłu energii. Każdy zna się na swojej robocie, dlatego można zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego który pozwoli zagłębić się w strukturę kosztów energii i często wypracować korzystne rozwiązania.

Od czego więc zacząć?
  • Analiza aktualnej umowy zakupu energii i dystrybucji
  • Weryfikacja zasadności dobranej mocy umownej oraz taryfy do specyfiki przedsiębiorstwa i struktury zużycia energii 
  • Weryfikacja charakterystyki zużycia energii w firmie
  • Sprawdzenie parametrów jakościowych na zgodność z normą EN-PN 50160
  • Weryfikacja poprawności pracy układów kompensacji mocy biernej (jeżeli dotyczy)
  • Określenie poziomu strat energii elektrycznej 
Dlaczego warto i co można zyskać?

Zyski są wymierne i często sama zmiana umowy ze sprzedawcą, zmiana taryfy, zmiana mocy umownej (gdy jest za wysoka w stosunku do potrzeb) pozwala uzyskać oszczędności rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Dodatkowo przeprowadzona analiza pozwala zyskać kompleksową wiedzę na temat specyfiki energetycznej firmy i dobrać rozwiązania techniczne, które mogą obniżyć koszty za energię elektryczną łącznie nawet o 85% w stosunku do pierwotnie ponoszonych kosztów!

Nie musisz się na tym znać, wykonamy profesjonalną analizę dla Ciebie! Bezpłatnie.

Zamów bezpłatny audyt energetyczny